Domaine Gabrielle Vivien Bourgogne Pinot Noir Amphora, AOP Bourgogne

Vinfakta
- Vintype: Rødvin
-
Anbefalet til:
- Risotto, Kogt
- Vildt - løbende/flyvende, Stegt
- Oksekød, Stegt
- And, Stegt
- Fisk, Stegt
- Smagstype: Lette og elegante
- Region: Bourgogne
- Indhold: 75 cl.
- Drue: Pinot Noir
- Årgang: 2018
- Alc. procent: 13,5 %
- Vinnummer: 170001702

Om vinen
Gabrielle Vivien Pinot Noir Amphora er en mageløs, saftig, intens, voluminøs og yderst forførende Bourgogne Pinot Noir, der på ypperste vis, fremfører den velkendte, beundrede, berømte og elskede elegance og udsøgte mineralitet, der kendes fra Bourgogne og Pinot Noir druens hjemstavn.
Et mesterværk af en Bourgogne Pinot Noir i sin mest elegante og udsøgte form.
Druerne stammer fra Domaine Gabrielle Viviens vinmarker, der ligger tæt på Chablis i den nordlige del af Bourgogne, hvor skråningerne er sydvendte og jordbunden domineret af ler, kalksten og Kimmeridgian Mergel, hvilket bidrager med en mageløs mineralitet til vinene.
Høsten foregår i hånden, hvorefter druerne afstilkes, inden en 12 måneders lang maceration, gæring og malolaktisk gæring, med naturligt/indfødt gær og uden tilsætning af svovl, i Amphoras(lerkrukker), som de gamle grækere også benyttede til vinfremstilling, lavet af rød toscansk ler.
Vinen lagres til slut 6 måneder på gamle egetræsfade, før den tappes på falske, ufinet og ufiltreret.
Oplevelsen
Dette skaber en fuldstændig overdådig Bourgogne Pinot Noir! Voluminøs, saftig og forførende intens med den ypperste elegance, rigdom af frugt fra skovens bær og udsøgte mineralitet!
Duften er forførende betagende og aromatisk med noter af violer og roser, der mødes med skovens vilde røde og blå bær, lette strejf af kakao og peber, skovens svampe og bund(animalsk), samt udsøgt mineralitet.
Smagen er intens, saftig, generøs og voluminøs, med rigdom af skovens vilde røde jordbr, hindbær og ribs, der forenes med sorte kirsebær og brombær i en skøn voluminøs, frodig og saftig krop, der ender i en lang flot afslutning med udsøgt mineralitet.
En overdådig Bourgogne Pinot Noir af finesse og overdådighed, der viser at naturvin, kan være klassisk og elegant!
Gabrielle Vivien Pinot Noir Amphora vil være økologisk fra årgang 2022.
Vin og Mad
Et perfekt match til retter med rødt oksekød, fra klassisk rørt tatar med friske urter til Côte de Boeuf og/eller steg med kraftfuld sauce, rosastegt andebryst og sommerbuk, samt retter med svampe og retter med jordskokker, som mørke fiskeretter med svampe og/eller jordskokker, og Vol-au-Vent med svampe og brisler, samt retter med fuglevildt, retter med stegt foie gras og brombær, og hare/kanin.
Serveres ved 14-16C grader og gerne i store Bourgogneglas
Kælderpotentiale
Vinen kan nydes med velbehag nu men også gemmes i op til 10 år.
Om producenten
Domaine Gabrielle Vivien er beliggende i den lille landsby Préhy, blot få kilometer fra byen Chablis, i den nordligste del af Bourgogne.
Domænet er en del af Domaine de Mauperthuis, en ejendom ejet af familien Ternynck, der har fremstillet imponerende vine i de sidste tre årtier.
Domaine de Mauperthuis blev for nyligt udvidet med Domaine des Marronniers, for at fuldende udvalget af appellationer fra Bourgogne region med vine fra Chablis og siden med den nye serie: Domaine Gabrielle Vivien - En serie af vine fra hjertet af Bourgogne.
Vingården strækker sig over 40 hektarer, fordelt over appellationerne i Auxerrois: Fra Chablis til Saint-Bris, Irancy, Bourgogne Chardonnay, Bourgogne Pinot Noir & Crémant de Bourgogne.
Vinmarkerne er beplantet med druesorterne: Chardonnay og Pinot Noir, samt Sauvignon Blanc og César, der traditionsmæssigt hører til i Saint-Bris og Irancy appellationerne, hvor vinstokkene gror på sydvendte skråninger og nyder godt at de mange solskinsberigede timer.
Domaine Gabrielle Vivien fremstiller både hvid- og rødvine, som er noget avantgarde for den nordlige del af Bourgogne.
Udbyttet er småt, men eksklusivt og udsøgt.
Druerne vinificeres med naturlig gær, hvorefter de lagres langsomt på bærmen uden tilsætning af svovl og der eksperimenteres også med lagring på amfora(ler krukker), som de gamle grækere i tidernes morgen.
Domaine Gabrielle Vivien er økologisk AB Agriculture biologique og Fr-Bio-01, samt Biodynamisk certificeret ved demeter.
Alt dette styrker Ternyncks familiens filosofi om at 'arbejde med respekt for terroiret og miljøet'. Der arbejdes desuden med at bevare mineralitet i vinene, et aspekt, der kan forventes i denne del af Bourgogne og afspejler det særlige kalk-dominerede terroir.
Ejendommens vine belønnes hvert år med guld- og sølvmedaljer i Paris og på Salon des Vignerons Indépendants.