Zédé de Labégorce, AOP Margaux, Bordeaux
Vinfakta
- Vintype: Rødvin
-
Anbefalet til:
- Vildt - løbende/flyvende, Stegt
- Lam, Stegt
- Oksekød, Stegt
- Smagstype: Fyldige
- Region: Bordeaux
- Indhold: 75 cl.
- Drue: 50% Cabernet Sauvignon, 44% Merlot 3% Cabernet Franc og 3% Petit Verdot
- Årgang: 2018
- Alc. procent: 14 %
- Vinnummer: 456464548
Om vinen
Margaux er en af de mest sagnomspundne vinområder i verden, med god grund. Kommunen er leveringsdygtig i nogle af verdens største vine, pakket med kraft og smagsnuancer.
Zédé de Labégorce er en af disse klassiske vine, lavet på en gammel historisk ejendom, hvor traditionerne fra Margaux vin afspejles og skaber en fremragende og kraftfuld rød Margaux, der forener den velkendte elegance med power og kompleksitet.
Zédé de Labégorce er anden vinen fra Château Labégorce i Margaux.
Vinen er lavet på hele 4 klassiske Bordeaux druesorter: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc og Petit Verdot.
Efter endt gæring lagres vinen til slut på fade i 12-14måneder, inden vinen tappes på flaske og lagres yderligere i slottets kælder, inden frigivelse.
Oplevelsen
Dette skaber en flot, kraftfuld og voluminøs Margaux vin, klassisk med power og elegance!
Duften er charmerende og aromatisk med noter af violer, friske urter og mørke frugter og bær, der mødes med krydrede noter af vanilje, peber og lakrids.
Smagen er voluminøs, kraftfuld og elegant, hvor noterne af mørke solbær, blommer, brombær, vanilje, peber og lakrids, forenes i en krop af power og lang delikat afslutning.
Vin og Mad
Et godt mtach til retter med rødt oksekød, lam, retter med svampe, fyldige braiserede retter, retter med and, som Confit de Canard og vildt. Lige fra due til dådyr, samt retter med lam.
Nydes ved 16-18C grader.
Om producenten
Château Labégorce, en af de ældste vinslotte i Margaux-appellationen, hvis historie kan spores til den sene middelalder, i det. 14.århundrede, hvor det forbindes med Grosse-familien, som også gav slottet, og jorden sit navn.
Château Labégorce var allerede, i århundreder, før den franske revolution, en virkelig stor og betagende ejendom i Margaux, og på et tidspunkt en af de største i hele Médoc.
Ejendommen blev bygget for 215 år siden, men blev under den franske revolution, som så mange andre ejendomme, splittet op, og i dette tilfælde i tre separate vinslotte: Château Labégorce, samt to små ejendomme; L'Abbe Grosse de Grosse, og hvad der siden blev til Château Labégorce-Zédé, og ikke mindst vinen: Zédé de Labégorce.
I dag ejes Château Labégorce og Château Labégorce-Zédé, som er slået sammen til én ejendom: Château Labégorce, samt Château Marquis d'Alesme, en tredje Grand Cru Classé af Margaux af Perrodo familien, som overtog ejendommen i 1989.
Château Labégorce-Zédé navnet repræsenteres ved Zédé de Labégorce, som er Château Labégorces 2. vin.
Château Labégorce er beliggende mellem vindistrikterne/kommunerne Margaux og Soussans, hvor ejendommen strækker sig over imponerende 250 hektarer, og 70 af dem er beplantet med vinstokke.
Over halvdelen af ejendommen er helliget til 1. vinen: Château Labégorce, og de resterende til 2. vinen: Zédé de Labégorce.
Vinmarkerne er beplantet druesorterne: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc og Petit Verdot, hvoraf Cabernet Sauvignon og Merlot udgør langt størstedelen.
Vinene lagres mellem 11-14 måneder på egetræsfade, hvoraf 40-50% er nye fade.
Der produceres 120,000 til140,000 flasker årligt.
