Chartron et Trébuchet Chablis, AOP Chablis, Bourgogne

Vinfakta
- Vintype: Hvidvin
-
Anbefalet til:
- Skaldyr, Kogt
- Skaldyr, Stegt
- Vegetar, Grillet
- Fisk, Stegt
- Smagstype: Lette, rene og tørre
- Region: Bourgogne
- Indhold: 75 cl.
- Drue: Chardonnay
- Årgang: 2023
- Alc. procent: 12,5 %
- Vinnummer: 0041892322

Om vinen
Storslået og yderst sjælden Chablis fra hvidvinseksperten, Chartron et Trébuchet, i Bourgogne.
Chartron et Trébuchet Chablis er en skøn, sprød, ren og elegant Chablis, med den velkendte udsøgte mineralitet, men blot kender fra Chablis, i den nordligste del af Bourgogne.
Druerne kommer fra Chartron et Trébuchets egne vinmarker nær den lille flod Serein og byen Auxerre. Vinstokkene er her 20 år gamle og vokser i den bemærkelsesværdige, ældgamle, hvide kalkstens og mergel domineret jordbund fra Kimmeridgian æraen, som tilføjer den udsøgte mineralitet.
Efter høst presses druerne ved ankomst til vingården, inden mosten gæring i rustfri ståltanke og vinen til slut lagres 9 måneder på bærmen, inden den tappes og frigives.
Oplevelsen
Dette skaber en utrolig smuk, ren og sprød Chablis, som kendetegner området!
Duften er forførende, ren og aromatisk med noter af blomster, friske urter, citrus, grønne æbler, grøn the og underliggende noter af mineralitet.
Smagen er voluminøs, yndefuld og yderst elegant, hvor frugt, citrus og udsøgt mineralitet mødes med den fineste elegance af perfektion!
Vin og Mad
Et perfekt match til fiske- og skaldyrsretter som; friske eller grillede østers, stenbiderrogn, kaviar, stegt eller grillet hvidfisk, det store skaldyrsfad med hummer, krabbe og muslinger, cremet og kraftfuld hummerbisque/suppe, grillet hummer og retter med hvidvinsdampede blåmuslinger som Moules Marinéres eller pasta med urter og muslinger.
Serveres ved 7-9C grader
Om producenten
Chartron et Trébuchet er beliggende i Puligny-Montrachet nær de berømte Côtes de Beaune, Bourgogne landsbyer: Meursault og Chassagne-Montrachet.
Huset blev grundlagt i 1984 af Jean-René Chartron fra Domaine Jean Chartron og den lokale købmand Louis Trébuchet, som en negociant virksomhed med henblik på at sælge Bourgogne vine, der i oprindeligt blot skulle komme fra landsbyen Puligny-Montrachet, men hurtigt kom til at omfatte flere berømte Bourgogne regioner, fra Chablis i nord til Rully i syd.
Ejendommens hektarer strækker sig over både Premier og Grand cru marker, og på vingården er der blevet produceret fantastiske vine siden 1859.
Chartron et Trébuchet har siden 2016 været ejet af Maison Martenot, og siden er kollektionen af Bourgogne vine fra Chartron et Trébuchet blot vokset.
Der er dog stadig stor fokus på hvidvine fra den sydlige del af Côte d’Or; Meursault, Chassagne-Montrachet og Puligny-Montrachet, hvor det hele begyndte, og det er også vinene herfra, der har gjort Chartron et Trébuchet berømt i Frankrig og i dag resten af verden.